atrakcje turystyczne

Tu rzeczy dostają drugie życie, ludzie nowe możliwości zawodowe, a środowisko naturalne pięknieje...

atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne. Elbląg i okolice

Elbląg to miasto leżące na skraju województwa warmińsko-mazurskiego. Założone zostało w 1237 roku przez mistrza krajowego Zakonu Krzyżackiego Hermana von Balka. Początkowo pełnił funkcję stolicy Zakonu.
Ciekawostką jest to, że Elbląg jest najniżej położonym miastem w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego.

Co warto zwiedzić i zobaczyć?

1. Stare Miasto. Mimo zniszczeń wojennych elbląska starówka jest jedną z ciekawszych w Polsce. Od lat 80. trwa jej rewitalizacja - obecnie powstają w tym miejscu nowe kamienice, których fasady nawiązujące do dawnych stylów architektonicznych nadając tej dzielnicy zaskakujący i bardzo ciekawy wygląd.

2. Kościół katedralny św. Mikołaja, XIII-XV w., przebudowany po pożarze w końcu XVIII w., z cennym wyposażeniem wnętrza (późnogotyckie tryptyki, gotyckie drewniane figury apostołów w nawie głównej, chrzcielnica brązowa z XIV w.). Turyści mogą także wejść na 95-metrową wieżę katedry z pięknym widokiem na całe miasto.

3. Brama Targowa z XIV w. i pozostałości fortyfikacji miejskich. [Zobacz więcej]

4. Ścieżka kościelna w Elblągu jest jednym z najciekawszych zabytków miasta, a jednocześnie unikatem w skali kraju. Stanowiła wąskie przejście między kamienicami łączące trzy kościoły Starego Miasta. Była najszybszą i najkrótszą drogę pomiędzy nimi, stąd też jej nazwa. Prowadziła ona od nieistniejącego już kościoła św. Ducha, przebiegała przy kościele św. Mikołaja i kończyła się przed bramą podominikańskiego klasztoru NMP (obecnie Galeria El).

5. Muzeum w Elblągu, dawniej Gimnazjum Elbląskie. [Zobacz więcej]

6. Kościół Św. Ducha [Zobacz więcej]

7. Biblioteka Elbląska [Zobacz więcej]

8. Galeria EL – dawniej kościół podominikański NMP, XIII-XVI w., częściowo zburzony w 1945, zrekonstruowany w latach 60.; dawny ołtarz główny zachował się kościele katedralnym, pozostałe wyposażenie (prospekt organowy, epitafia, empory) uległo zniszczeniu. [Zobacz więcej]

9. Bażantarnia - zlokalizowany na obrzeżach miasta park leśny, z całą masą atrakcji dla mieszkańców i turystów. Znajdziemy tutaj znakowane szlaki turystyczne, pięknie odnowiony Pałac Augusta Abbega, pomniki przyrody, zarówno ożywionej (piękne stare drzewa), jak i nieożywionej (głaz narzutowym w korycie potoku). [Zobacz więcej]

10. Kanał Elbląski [Zobacz więcej]

Okolice Elbląga:

11. Muzeum Zamkowe w Malborku [Zobacz więcej]

12. Warownie katedralne we Fromborku [Zobacz więcej]

13. Obóz Koncentracyjny Stutthof [Zobacz więcej]

14. Mierzeja Wiślana z kanałem żeglugowym [Zobacz więcej]

 

Kontakt atrakcje turystyczne

tresc kontaktu